4 otázky, než koupíte pozemek

Prvním krokem ke stavbě vysněného domu je volba dobrého stavebního pozemku. Jaká jsou největší možná rizika spojená s nákupem pozemku?
Prověření stavu a vlastností pozemku neberte na lehkou váhu a požadujte odpovědi na následující otázky ještě před podpisem smlouvy. Všechny informace od realitních makléřů nejen požadujte, ale navíc je i řádně prověřujte.
1. Jedná se o stavební pozemek?
Pokud chcete stavět, a ne jen pěstovat brambory, mělo by vás zajímat, zda je pozemek určen k zástavbě, v jakém rozsahu a za jakých podmínek. Informace získáte na příslušném obecním úřadě. Zajímejte se, zda je pozemek územním plánem obce určen k výstavbě rodinného bydlení (nikoliv pouze rekreačního) a zda neexistují omezení či jiné regulativy výstavby (např. pokud máte v plánu realizovat stavbu bungalovu, ujistěte se výslovně o jeho přípustnosti).
2. Je možné připojení na inženýrské sítě?
V ideálním případě máte pozemek, na jehož hranici jsou zkolaudované přípojky inženýrských sítí. Pokud tomu tak není, je nutné prověřit jakým způsobem, za jakých podmínek a v jakém časovém horizontu je možné pozemek na požadované sítě napojit. Pokud si chcete být jistí, že nebudete ničím limitovaní, kontaktujte jednotlivé vlastníky sítí.
3. Je zajištěna příjezdová cesta k pozemku?
Tato otázka v sobě skrývá dvě roviny, a to právní a faktickou.
Vždy musí být zajištěn právní důvod, který vás k použití příjezdové cesty opravňuje. Těmi jsou například:
- cesta je zajištěna obecní komunikací (tzn. vlastníkem cesty je obec, cesta je katastrem nemovitostí evidovaná jako komunikace)
- ve prospěch prodávaného pozemku je zřízeno věcné břemeno chůze a jízdy (služebnost stezky a cesty) k tíži pozemku, který navazuje na obecní komunikaci
- cesta, která navazuje na obecní komunikaci, je vedena příslušným orgánem obce jako místní komunikace
Faktickou rovinou se rozumí prostá existence cesty a její kvalita. Tuto zjistíte jednoduše návštěvou pozemku. Je nutné upozornit na skutečnost, že mnohdy je pro účely vydání stavebního povolení ze strany stavebních úřadů vyžadováno dokončení finálního povrchu příjezdové komunikace.
4. Není pozemek zatížen vadami?
V zásadě se může jednat o dvě skupiny vad, které brání realizaci stavby rodinného domu, a to vady právní a faktické.
Do první skupiny patří především věcněprávní zatížení pozemku (například věcná břemena, zástavní práva, exekuce, duplicitní zápis vlastnictví). Tyto skutečnosti lze ve většině případů vyčíst z příslušného listu vlastnictví, který si vždy vyžádejte od realitního makléře. Každé zatížení pozemku však automaticky neznamená překážku realizace stavby. Vždy si ke konkrétnímu zatížení pozemku vyžádejte bližší informace a konzultujte s odborníkem.
Do druhé skupiny patří například:
- dostatečná vzdálenost od vedení drátů vysokého napětí, železniční tratě, břehů rybníka a vodních toků
- pozemky nacházející se v záplavové zóně
- nekvalitní podloží
- svažitost pozemku a jeho vliv na cenu stavby rodinného domu
Teprve poté, co se po řádném prověření rozhodnete pozemek koupit, přichází na řadu uzavření smlouvy.