Sedmero pronajímatele

03.03.2025

Plánujete pronajmout svůj byt či dům? Přečtěte si 7 tipů pro pohodový pronájem.

1. Peníze

Peníze až na prvním místě. Určit cenu nájemného bude jedna z prvních otázek, kterou budete řešit. Její výši stanovte s ohledem na stav nemovitosti a tržní cenu nájmů v lokalitě. Zohledněte také dopravní dostupnost a občanskou vybavenost blízkého okolí. Výše nájemného se skládá z platby nájmu a poplatku za služby, přičemž služby se většinou uvádějí zvlášť. Vizuálně přitažlivější byt pronajmete výhodněji, proto si na jeho prezentaci dejte skutečně záležet.

2. Prověření nájemníka

Pečlivě vybrat nájemníka a správně se rozhodnout pro toho pravého, může být oříšek. Pro jeho rozlousknutí si ještě před osobním setkáním všechny zájemce prověřte. Vyplatí se zjistit, zda není například v insolvenci, exekuci nebo jednatelem společnosti v likvidaci. Tyto indicie vám mohou napovědět o jeho platební morálce a budoucí platební neschopnosti. Odkazy na některé rejstříky naleznete níže:

3. Podpis nájemní smlouvy

Před podpisem nájemní smlouvy si dobře zkontrolujte údaje všech zúčastněných, které si ověřujte zásadně podle dokladů. Přílohou nájemní smlouvy je Předávací protokol, kam zaneste stavy měřidel a dostatečně zdokumentujte stav bytu, nejlépe fotodokumentací doplněnou o slovní popis. Předejdete tak následným sporům.

4. Pojištění bytu

Existují různé pojistky pro ochranu vašeho majetku. Pojištění nemovitosti kryje škody na pevných částech bytu, jako jsou stěny, strop, okna apod., způsobené třeba požárem nebo živelnou katastrofou. Pojištění domácnosti kryje škody majetku, který v bytě máte a není s ním pevně spojen. Zjednodušeně si představte dům, který otočíte a zatřesete s ním. Na to, co z něj vypadne, se vztahuje pojištění domácnosti. Jedná se o zařizovací předměty jako nábytek, elektroniku i osobní věci, jako oblečení, knihy apod. Pokud tedy pronajímáte zařízený byt, uzavřete si pojištění domácnosti. Pokud si nájemce byt vybavuje sám, doporučte mu si pojištění uzavřít.

5. Přístup do bytu

Nezapomeňte do smlouvy zanést také pravidelné kontroly pronajímané nemovitosti. Při předání nemovitosti si ponechte kopii klíčů pro případ havárie, revize nebo odečty energií. Z těchto důvodů také do smlouvy uveďte povinnost nájemce předat vám jedu kopii klíče, pokud by vyměnil zámek.

6. Postup při neplacení

Pokud nastane problém s placením, řešte ho okamžitě. První tři dny prodlení upozorněte nájemce přátelským telefonátem či emailovou zprávou. Po uplynutí třech dnů pošlete nájemci upomínku písemně, ve které ho rovnou upozorníte na případnou výpověď. Doporučuji postup při platební neschopnosti zakotvit přímo v nájemní smlouvě.

7. Původní stav

V nájemní smlouvě bývá zakotven také stav bytu při předání a jeho následné uvedení do původního stavu. Při předání se přihlíží k tzv. běžnému opotřebení bytu. Standardně počítejte s výmalbou, úklidem a drobnými opravami. Pro případ závažnějšího poškození doporučuji vytvořit si ceník poškození vybavení bytu, a to jako přílohu nájemní smlouvy.

Nemáte dostatek času a energie pro hledání vhodného nájemníka? Ozvěte se mi a já vám s pronájmem ráda pomohu. Jako vaše Realitní Šamanka vám pomohu najít a vybrat toho pravého nájemce pro vaši nemovitost.